Istnieje wiele czynników pozytywnie wpływających na zdrowie zębów, jak również wiele powodujących ich szybsze zużycie oraz uszkodzenia struktury. Nawyki zależne od nas możemy kontrolować, unikać ich lub przynajmniej starać się zminimalizować ich wpływ na zęby:


Gryzienie kostek lodu, landrynek

Żucie kostek lodu najczęściej znajdujących się w napojach chłodzonych (kawa, herbata, drinki) może powodować powstawanie pęknięć w szkliwie i odkruszeń zębów. Z drugiej strony różnica temperatur pomiędzy zimnymi i gorącymi płynami lub pokarmami nie hartuje zęba, a wręcz przeciwnie, może wyzwalać bodźce bólowe. Dodatkowo gryzienie twardych landrynek lub tabletek na ból gardła napakowanych słodkimi klejącymi się uzupełniaczami powoduje zwiększone ryzyko uszkodzeń zarówno mechanicznym jak i próchnicowych.


Piercing

Ozdabianie języka lub wargi może być trendy, ale zwiększa ryzyko mechnicznych urazów w jamie ustnej (szczególnie nawykowe zagryzanie na kulkę lub belkę łączącą). Tarcie elementów metalowych może wywołać miejscowe urazowe zapalenie dziąseł . Pomimo stosowania gładkiej stali chirurgicznej na powierzchni takich uzupełnień stwierdza się występowanie skupisk bakteryjnych.


Zgrzytanie i zagryzanie

Bardzo rozległy temat związany często z pojęciami: choroba okluzyjna, bruksizm. Nie wchodząc w szczegóły jest najczęściej spowodowany stresem, nieprawidłowymi nawykami lub nieprawidłowym zgryzem. Osoba z problemami ze stawami skroniowo-żuchwowymi, starciami zębów oraz bólami głowy powinna być zdiagnozowana pod kątem okluzyjnym (zgryzowym) celem określenia przyczyny i wyboru metody leczenia.

 


Napoje gazowane

Na,poje dostępne na rynku zawierają dwa rodzaje substancji, które działają bardzo uszkadzająco na tkanki twarde zębów. Pierwszą z nich jest cukier występujący w składzie jako po prostu cukier lub syropy (np. glukozowo-fruktozowy).  Ilość zastosowanej substancji słodzącej wielokrotnie przekracza proporcję, którą wystarczyłoby ,by uzyskać słodki smak, a jak wiemy cukier jest najlepszą pożywką bakteryjną. Drugim rodzajem substancji są kwasy. W kolorowych gazowanych napojach są to najczęściej kwasy fosforowy i cytrynowy, które dosłownie wytrawiają i rozmiękczają powierzchnię szkliwa. Oblepiając regularnie tak zmienione szkliwo cukrem i bakteriami mamy przepis na katastrofę.

fruit-juiceRozsądek należy zachować przy sokach owocowych szczególnie świeżo wyciskanych. Naturalne kwasy szczególnie cytrusowe, działają także uszkadzająco, ale stosując się do odpowiedni reguł (popijanie wodą, nie szczotkowanie zębów przez 20 min. po wypiciu soku, nie łączenie ich z słodkimi przekąskami) powoduje że nie musimy, wręcz nie powinniśmy, z nich rezygnować, gdyż przyjmujemy dzięki nim również wiele witamin i substancji odżywczych.


Nieprawidłowe czynności wykonywane zębami

Otwieranie nakrętek butelek, plastikowych torebek, ściąganie izolacji z drutów, odgryzanie nici, gryzienie ołówków, nagryzanie igieł lub wsuwek zębami to tylko niektóre przykłady zachowań, które niszczą mechanicznie szkliwo zębów. Uzębienie jest stworzone po to by odgryzać i żuć pokarm i tylko tak powinno być używane.


Przewlekłe podjadanie

Podczas podjadania wydzielana jest mniejsza ilości śliny niż podczas normalnego posiłku, co powoduje zaleganie większej ilości resztek pokarmowych i rozwój mikroflory próchnicotwórczej.


Palenie papierosów

Pomijając całą gamę substancji rakotwórczych, ciepło i dym tytoniowy powodują zmniejszanie wydzielania śliny i zmianę gatunków bakterii na bardziej zjadliwe dla zębów i przyzębia.